Napsali o nás

Vybíjecí zařízení

Autor: David Karásek

Většina držitelů zbraní se různě na policejních odděleních a podobně setkala s vybíjecím zařízením, určeným k eliminaci následků případného nechtěného výstřelu. Na první pohled vypadá prostě jako trubka. Nás ale taky zajímalo, jak to vypadá uvnitř a co se tam děje, když si nechtěně bouchnete.

Princip vybíjecího zařízení se zdá být jednoduchý - nějaká trubka s pískem, který zachytí střelu. Tak také vypadal náš první prototyp,“ říká konstruktér zařízení Petr Peřina. „Ovšem už po prvním testovacím výstřelu, kdy náplň sice střelu zachytila, ale současně tlaková vlna vymetla střelci polovinu písku do obličeje, nám bylo jasné, že v praxi to bude potřebovat trochu vylepšit.“ Současná podoba vybíjecího zařízení se skládá ze systému trubek, který plní dvě funkce. První funkce je zachycení střely při případném náhodném výstřelu a odvedení spalin a dalších zplodin, a druhá funkce je tlumení hluku. Princip funkce je jednoduchý - vložíte zbraň hlavní do vybíjecího zařízení a ústí opřete o přepážku. Dojde-li k výstřelu, střela prorazí přepážku a vnikne do vnitřní trubky, kde je zachycena v balistickém materiálu. Za střelou do trubky vniknou spalné plyny z výstřelu, které jsou odvedeny do vnějšího pláště a otvorem na jeho spodním konci unikají do okolí směrem pryč od střelce. „Dost dlouho jsme experimentovali s tloušťkou té přepážky, protože jsme chtěli, aby zařízení zároveň mohlo sloužit u dlouhých zbraní jako opora při čištění. Bylo potřeba vychytat pevnost přepážky tak, aby se o ni člověk mohl opřít hlavní pušky a neprotrhl ji, a zároveň aby ji spolehlivě prostřelila i malorážka, a hlavně aby se přepážka po výstřelu nezavřela hned za střelou, protože to by spalné plyny zase foukly nazpátek proti střelci.“

Co se týče odolnosti zařízení, znalecký posudek povoluje jakoukoli ráži do ručních palných zbraní do energie 4600 J. To jsme tedy museli vyzkoušet. Střelili jsme do trubky jednotnou střelou z brokovnice ráže 12, loveckou kulovnicí ráže 8 x 57 JS a průbojnou střelou ráže 7,65 x 25 Tokarev, a žádná se nedostala ani na dno trubky. Také hluk výstřelu byl značně utlumený – ne že by byl k přeslechnutí, ale sluchátek nebylo zapotřebí. „Další věc, kterou jsme přidali, je možnost polohování. Když potřebujete manipulovat s dlouhou zbraní, je ten ideální úhel větší než u krátké, takže jsme přidali možnost si vybíjedlo trochu sklopit, aby střelec nemusel zvedat pažbu pušky až někam nad rameno,“ říká Peřina. Celé zařízení stojí méně než 8.000,- Kč.

Podle Peřiny není určeno jen pro bezpečnostní agentury a podobné organizace, ale může se hodit i jednotlivým držitelům zbraní. „Naše cílová skupina je třeba i ten držitel zbrojního průkazu skupiny E, který zbraň nosí pro sebeobranu a každý den ji nabíjí a vybíjí. Může se to zdát drahé, ale také je otázka, kolik mu to ušetří, když si ten nechtěný výstřel opravdu dá. I kdyby se to obešlo bez zranění, tak prostřelená skříň nebo gauč také nevyjde zrovna lacino,“ uzavírá s úsměvem.